Portrety wielkiego polskiego artysty, Stanisława Wyspiańskiego, po raz pierwszy zawitają do Wielkiej Brytanii na wystawę czasową w National Portrait Gallery.

Lista przynależnych kategorii publikacji

Portrety Stanisława Wyspiańskiego po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii! Wystawa szesnastu najwybitniejszych portretów artysty zostanie zorganizowana już w marcu w National Portrait Gallery w Londynie. Wiele z tych dzieł nigdy nie było pokazywanych poza Polską.

Ekspozycja zostanie otwarta 27 marca i potrwa do 13 lipca 2025 r. Wystawa to efekt działań National Portrait Gallery w Londynie we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Poznaniu, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Projekt wspierany jest także przez  British Council jako część tegorocznego UK/Poland Season – zróżnicowany program Sezonu obejmuje ponad sto wieloformatowych wydarzeń artystycznych zaplanowanych w 40 miastach w Wielkiej Brytanii i Polsce.

Stanisław Wyspiański jest uważany za jednego z najważniejszych polskich artystów. Tworzył jako literat, dramaturg, poeta, malarz, grafik, a także architekt i projektant mebli. Jego sztuka ukształtowała rozwój polskiej kultury, w czasie, który miał okazać się decydującym momentem dla historii naszego kraju. Wyspiański jako czołowa postać modernistycznego ruchu Młodej Polski został okrzyknięty głosem narodu podzielonego przez zaborców. W odpowiedzi na polityczny niebyt kraju artyści młodopolscy dążyli do stworzenia nowej sztuki narodowej opartej na tradycjach ludowych badającej tożsamość kulturową, co w efekcie było jedną z przyczyn odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

W swoich dziełach Wyspiański używa odważnego koloru i wyrazistej linii. Na wystawie obok autoportretów oraz portretów członków rodziny artysty będziemy mogli zobaczyć wizerunki znanych krakowian i postaci związanych z ruchem młodopolskim, tj. pisarz Jerzy Żuławski czy aktorka Irena Solska. Pojawią się też portrety małżeństwa zaprzyjaźnionego z artystą, Dagny Juel-Przybyszewskiej oraz Stanisława Przybyszewskiego.

W swoich portretach Wyspiański łączy odważną kreskę z dekoracyjnym kolorem, aby podkreślić wewnętrzną energię i psychologię swoich modeli, z których wielu było związanych z Młodą Polską. To pierwszy raz, kiedy te niezwykłe portrety są prezentowane w Wielkiej Brytanii.
Dr Alison Smith, kuratorka wystawy Stanisław Wyspiański: Portrety

Portrety Stanisława Wyspiańskiego odzwierciedlają młodopolską fascynację indywidualizmem i podmiotowością, ale także konfrontują się z ideą wspólnoty, do której należą portretowani. Kładą nacisk na wolność osobistą, jednocześnie uznając znaczenie kulturowych korzeni każdej jednostki.
Prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie

Kuratorami wystawy Stanisław Wyspiański: Portrety są dr Alison Smith, wcześniej główna kuratorka National Portrait Gallery, a obecnie dyrektor ds. zbiorów i badań w Wallace Collection, oraz prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa ta uzupełnia ekspozycję Edvard Munch: Portrety, oferując odwiedzającym możliwość zobaczenia namalowanego przez Wyspiańskiego portretu bliskiej przyjaciółki Muncha, Dagny Juel-Przybyszewskiej, która odegrała kluczową rolę w przedstawieniu twórczości norweskiego malarza i grafika krakowskim artystom.

Wystawie towarzyszy anglojęzyczna publikacja Stanisław Wyspiański Portraits, pod redakcją Alison Smith i Julii Griffin, dostępna w przedsprzedaży tutaj.

Materiał ilustracyjny: https://mab.to/t/tXFWONVX3A3/eu1

__________________________________________________________________

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.

Dotacja celowa na wydatki bieżące ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

Zadanie: „Portrety Stanisława Wyspiańskiego w National Portrait Gallery w Londynie” w ramach Programu „Kultura inspirująca”, realizowanego we współpracy z National Portrait Gallery w Londynie oraz Instytutem Kultury Polskiej w Londynie.

Wysokość dofinansowania: 50 000 PLN (2024), 330 000 PLN (2025). Całkowita wartość zadania: 297 100 PLN (2024), 935 300 PLN (2025).

Data podpisania umowy o udzielenie dotacji celowej: wrzesień 2024 r.

                         

Współorganizatorzy wystawy:


Partner wystawy:


Wystawa Stanisław Wyspiański: Portrety realizowana jest we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu British Council jako część UK/Poland Season 2025.

Kontakt dla mediów

Izabela Rak

rzeczniczka prasowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

Aleksandra Suchońska

stażystka ds. PR

Muzeum Narodowe w Krakowie

Załączniki

1.jpg

1

jpg 201,6 kB
pobierz
2.jpg

2

jpg 278,3 kB
pobierz
3.jpg

3

jpg 246,5 kB
pobierz
4.jpg

4

jpg 312,6 kB
pobierz
5.jpg

5

jpg 187,0 kB
pobierz
6.jpg

6

jpg 333,6 kB
pobierz
7.jpg

7

jpg 172,0 kB
pobierz
8.jpg

8

jpg 143,4 kB
pobierz
9.jpg

9

jpg 187,0 kB
pobierz
10.jpg

10

jpg 245,4 kB
pobierz
Fot_ MNK (1).jpg

Fot MNK (1)

jpg 117,7 kB
pobierz
Fot_ MNK (2).jpg

Fot MNK (2)

jpg 269,0 kB
pobierz
Fot_ MNK (3).jpg

Fot MNK (3)

jpg 254,2 kB
pobierz
Fot_ MNK (4).jpg

Fot MNK (4)

jpg 135,0 kB
pobierz
Fot_ MNK (5).jpg

Fot MNK (5)

jpg 253,7 kB
pobierz
Fot_ MNK (6).jpg

Fot MNK (6)

jpg 328,0 kB
pobierz
docx

Podpisy 1-10

docx 13,8 kB
pobierz

Powiązane publikacje

Kontakt dla mediów

Izabela Rak

rzeczniczka prasowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

Aleksandra Suchońska

stażystka ds. PR

Muzeum Narodowe w Krakowie