Wystawa „Młoda Polska. Sztuka polska 1890–1918” w Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kioto to wydarzenie najwyższej rangi w relacjach kulturalnych między Polską i Japonią. Po raz pierwszy w Kraju Kwitnącej Wiśni zaprezentowane zostaną najcenniejsze dzieła sztuki polskiej z przełomu XIX i XX wieku, które stanowią dziś kanon naszej kultury narodowej – pisze w katalogu wystawy Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. dr hab. Andrzej Szczerski.
Wystawa otwarta 25 marca 2025 roku prezentuje ponad 130 prac malarskich, rysunkowych, graficznych i przykłady rzemiosła artystycznego. Stanowią one pokaz najbardziej charakterystycznych, wręcz ikonicznych dzieł najważniejszych polskich artystów. To opowieść o polskiej historii, której prolog nakreślą prace Jana Matejki i Artura Grottgera, ale przede wszystkim o sztuce młodopolskiej, która na przełomie XIX i XX wieku nie tylko budowała tożsamość narodową, ale także sprawiła, że Polska, choć nie istniała na mapach, była obecna i odnosiła sukcesy na artystycznych salonach Europy.
„Młoda Polska” stała się manifestem indywidualizmu, osobistej wolności i wewnętrznych emocji. Młoda generacja twórców poszukiwała świeżych środków wyrazu, czerpali zatem inspiracje z takich prądów jak: Art Nouveau, ekspresjonizm czy symbolizm. Jednocześnie artyści głęboko zakorzeniali swoją twórczość w polskiej tradycji i tożsamości narodowej, propagując tym samym idee wolnościowe wśród Polaków żyjących już wtedy ponad sto lat bez własnego państwa, podzielonego między trzech zaborców.
Na ekspozycji zobaczyć można prace m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Władysława Podkowińskiego, Józefa Pankiewicza czy Stanisława Wyspiańskiego. Pracom tych wybitnych artystów towarzyszą drzeworyty japońskie, ukazujące łączność pomiędzy sztuką polską a Japonią. Ważnym bohaterem wystawy jest wielki kolekcjoner sztuki – Feliks „Manggha” Jasieński, któremu poświęcony został osobny dział, a który swoją pasją kolekcjonerską i przyjaźnią z młodopolskimi artystami Krakowa przyczynił się do rozpowszechniania wśród nich mody na japonizm. W swojej kolekcji zgromadził zaś najlepsze przykłady sztuki japońskiej, które wraz z całym zbiorem sztuki przekazał w 1920 roku do Muzeum Narodowego w Krakowie – mówi Urszula Kozakowska-Zaucha, kuratorka wystawy.
Dzieła z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie zostały wzbogacone o prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z polskich kolekcji prywatnych. O randze ekspozycji świadczy wpisanie jej w program prezentacji Polski na Expo 2025 w Osace (Kansai). Wystawa została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbywa się pod honorowym patronatem Pani Hanny Wróblewskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
__________________________________________________________________________
WYSTAWA „Młoda Polska. Sztuka polska 1890–1918”
Miejsce: Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kioto
Czas trwania: 25.03–29.06.2025 r.
Kuratorki wystawy: Urszula Kozakowska-Zaucha, Yuko Ikeda
Koordynatorka MNK: Katarzyna Stolarz
Koordynatorka MOMAK: Ayako Yoshiike
Współorganizatorzy projektu:
The National Museum of Modern Art, Kyoto
NHK Kyoto Station
NHK Enterprises Inc. Osaka Branch Office
The Kyoto Shimbun
Partner Projektu: Instytut Polski w Tokio
Patronat Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
Projekt realizowany przy wsparciu:
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii
Wsparcie produkcyjne Projektu: NHK Production Inc.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
NAZWA ZADANIA: Realizacja wystawy pt. „Young Poland. Polish Art 1890- 1918” w Museum of Modern Art w Kioto.