Remont Biblioteki Książąt Czartoryskich rusza dzięki funduszom unijnym

Lista przynależnych kategorii publikacji

Biblioteka Książąt Czartoryskich – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie to jeden z najcenniejszych skarbów polskiego dziedzictwa i jedna z najstarszych polskich bibliotek rodowych. Zgromadzona kolekcja, licząca niemal 250 tysięcy obiektów, jest bezcennym świadectwem historii Polski, rozwoju świata, źródłem wiedzy o różnych aspektach życia kulturalnego i społecznego.

Projekt rozbudowy i modernizacji Biblioteki Książąt Czartoryskich to niezwykle ważne przedsięwzięcie dla naszego muzeum. Dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021–2027 (FEnIKS) powstanie nowoczesne centrum nauki i kultury.

Realizacja projektu „Biblioteka Książąt Czartoryskich – rozbudowa i przebudowa oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie” trwa od marca 2024 r. W tym czasie zrealizowaliśmy m.in. dyslokację zbiorów – wszystkie obiekty z Biblioteki Książąt Czartoryskich zostały przeniesione do innych oddziałów MNK i na Zamek w Spytkowicach. W Pracowni Konserwacji Papieru i Skóry trwają prace konserwatorskie przy wybranej grupie obiektów zabytkowych. Dotychczas zakończono konserwację 25 obiektów z 97 zgłoszonych do realizacji. Wykonano digitalizację 34 obiektów (powstało 27 987 zdjęć), które zostały udostępnione w bibliotece cyfrowej MNK. Zakupiono specjalistyczny sprzęt badawczy do działań prewencyjnych. Zrealizowaliśmy też cykl 16 warsztatów przyrodniczo-ekologicznych pt. „Motyle i badyle. Warsztaty przyrodnicze dla dzieci”. Prowadzimy bieżące działania informacyjno-promocyjne, a nasi pracownicy rozpoczęli szkolenia przewidziane w projekcie. Już niebawem rozpoczniemy kolejny etap inwestycji, ruszą prace budowlane. W czerwcu została podpisana umowa z głównym wykonawcą robót budowlanych firmą RE-Bau Spółka z o.o., której przekazano teren budowy.

Unikatowa kolekcja Czartoryskich

Kolekcja Biblioteki Czartoryskich powstała z inicjatywy wybitnych mecenasów sztuki – małżeństwa Adama Kazimierza Czartoryskiego oraz Izabeli Czartoryskiej.

Księgozbiór Biblioteki liczy ponad 231 000 woluminów, zawiera niezwykle cenne stare druki, w tym w tym polonica z XVI w. – m.in. pierwsze wydanie dzieła Macieja Miechowity „Chronica Polonorum” z 1519 r., które było pierwszą drukowaną historią Polski. Egzemplarz znajdujący się w Bibliotece jest jednym z trzech zachowanych.

Archiwum i Zbiór Rękopisów Biblioteki Czartoryskich obejmuje ponad 14 000 rękopisów od średniowiecza do czasów współczesnych. Znajdują się tu dokumenty pergaminowe od XII do XIX w. o znaczeniu narodowym, m.in. przywilej koszycki (1374 r.), akt unii
w Horodle (1413 r.), przywilej jedlneński (1430 r.) czy dokument Hołdu Pruskiego
(1525 r.), a także ważne dokumenty rodzinne, m.in. nadanie tytułu książęcego dla Czartoryskich w 1442 r. czy też dyplom honorowego obywatelstwa miasta Krakowa dla Władysława Czartoryskiego (1880 r.).

W kręgu zainteresowań kolekcjonerskich Książąt Czartoryskich od samego początku znalazły się średniowieczne i nowożytne rękopisy iluminowane. Zbiór ten liczący około 120 obiektów stanowi szczególnie cenną część zasobów Biblioteki.

Rozbudowa i przebudowa oddziału MNK

Biblioteka Książąt Czartoryskich zlokalizowana jest w Krakowie, przy ul. św. Marka 17,
a więc w ścisłym centrum Starego Miasta. Została wybudowana latach 1958–1960 z przeznaczeniem na pomieszczenia dla unikatowej kolekcji Biblioteki Czartoryskich. Od tamtego czasu nie przeprowadzono większego remontu czy modernizacji budynku.

Biblioteka Książąt Czartoryskich jest instytucją naukową. Z jej zasobów korzystają badacze i badaczki oraz specjaliści i specjalistki różnych dyscyplin z kraju i z zagranicy. Służy przede wszystkim jako warsztat pracy do naukowego opracowywania w dziedzinie historii, historii sztuki, literaturoznawstwa i innych nauk pokrewnych.

Projekt „Biblioteka Książąt Czartoryskich – rozbudowa i przebudowa oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie” ma na celu spełnienie niezbędnych warunków pozwalających na odpowiednie wywiązywanie się z obowiązków wobec zbiorów bibliotecznych zgodnie z obowiązującymi przepisami MKiDN, a także własnymi, określonymi w statucie – do nich należy gromadzenie, opracowanie, ochrona, przechowywanie, udostępnianie
i upowszechnianie zbiorów. Dzięki takim działaniom będziemy mogli jeszcze lepiej chronić skarby polskiego dziedzictwa, a także szerzej je prezentować.

Projekt ma charakter interdyscyplinarny. Pozwala na łączenie różnych dziedzin działalności naukowej i artystycznej, a zaproponowane działania mają charakter międzypokoleniowy. Dzięki tym zmianom powstanie nowoczesna instytucja kultury, odpowiadająca na potrzeby współczesnego odbiorcy, zapewniająca użytkownikom komfortowe i bezpieczne warunki korzystania z oferty. Otwarcie biblioteki po remoncie nastąpi w 2027 r., natomiast zakończenie całego projektu to pierwszy kwartał 2028 r.

 

Ogólne informacje o Projekcie:

Termin realizacji: marzec 2024 r. – marzec 2028 r.

Całkowity koszt Projektu: 56 194 788,50 zł

Dofinansowanie w ramach Programu FEnIKS 2021–2027, PRIORYTET VII: Kultura, Obszar 1: Rozwój infrastruktury kultury (zabytkowej i niezabytkowej).:
37 181 150, 41 zł

Cel projektu: MODERNIZACJA BUDYNKU I OCHRONA ZBIORÓW

Remont i rozbudowa Biblioteki umożliwi MNK spełnienie niezbędnych warunków pozwalających na należyte wywiązywanie się z obowiązków wobec zbiorów bibliotecznych, tj. gromadzenie, opracowanie, ochrona, przechowywanie oraz udostępnianie i upowszechnianie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Cele planowanych działań realizowanych w okresie trwałości projektu:

  1. Budowanie nowej publiczności, która dotychczas nie korzystała z zasobów Biblioteki Czartoryskich, poszerzenie grup docelowych.
  2. Upowszechnianie zbiorów Biblioteki Czartoryskich poprzez akcje kulturalne oraz wydarzenia cykliczne zwiększające zaangażowanie publiczności.
  3. Stworzenie nowego miejsca transferu wiedzy i umiejętności na mapie Krakowa.
  4. Zwiększenie dostępności oferty dla osób narażonych na społeczne wykluczenie.

Zadania realizowane w ramach Projektu obejmują:

  1. Prace konserwatorskie i restauratorskie przy budynku – roboty budowlane
  2. Nadzór
  3. Działania informacyjno-promocyjne
  4. Zakup sprzętu lub wyposażenia
  5. Konserwacja zabytków ruchomych, księgozbiorów lub muzealiów
  6. Digitalizacja zabytków ruchomych, księgozbiorów, muzealiów oraz ich udostępnienie on-line
  7. Zarządzanie projektem – koszty pośrednie
  8. Przygotowanie projektu – koszty pośrednie
  9. Podnoszenie kompetencji kadr beneficjenta
  10. Działania edukacyjne podnoszące świadomość ekologiczną społeczeństwa
  11. Działania związane ze współpracą z partnerami z innych państw.

Grupy docelowe:

  • turyści krajowi i zagraniczni,
  • mieszkańcy Krakowa i Małopolski,
  • uczniowie,
  • emeryci, renciści i osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby pracujące,
  • studenci i wykładowcy kierunków humanistycznych jak: historia (w tym specjalizacja archiwalna czy kierunek archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo), historia sztuki, studia filologiczne, bibliotekoznawstwo, muzeologia,
  • stowarzyszenia, towarzystwa i koła naukowe,
  • nauczyciele szkół różnych szczebli (podstawowych, ponadpodstawowych, wyższych),
  • pracownicy muzeów, instytucji kultury, bibliotek, archiwów, urzędów

Więcej informacji na temat projektu: https://mnk.pl/artykul/projekt-biblioteka-ksiazat-czartoryskich-rozbudowa-i-przebudowa-oddzialu-muzeum-narodowego-w-krak

 

Kontakt dla mediów

Izabela Rak

rzeczniczka prasowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

Aleksandra Suchońska

stażystka ds. PR

Muzeum Narodowe w Krakowie

Załączniki

fot_Lukasz_Michalak-004.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 7,2 MB
pobierz
fot_Lukasz_Michalak-019.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 7,3 MB
pobierz
fot_Lukasz_Michalak-024.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 6,7 MB
pobierz
fot_Lukasz_Michalak-032.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 7,4 MB
pobierz
fot_Lukasz_Michalak-040.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 7,0 MB
pobierz
fot_Lukasz_Michalak-057.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 6,4 MB
pobierz
fot_Lukasz_Michalak-059.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 7,9 MB
pobierz
fot_Lukasz_Michalak-062.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 9,1 MB
pobierz
fot_Lukasz_Michalak-063.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 11,2 MB
pobierz
fot_Lukasz_Michalak-065.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 8,1 MB
pobierz
fot_Lukasz_Michalak-066.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 10,6 MB
pobierz
fot_Lukasz_Michalak-069.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 6,7 MB
pobierz
fot_Lukasz_Michalak-072.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 10,7 MB
pobierz
fot_Lukasz_Michalak-077.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 10,4 MB
pobierz
fot_Lukasz_Michalak-079.jpg

fot. Łukasz Michalak

jpg 7,3 MB
pobierz
Pracowania projektowa F11 (1).jpg

Pracowania projektowa F11

jpg 1,1 MB
pobierz
Pracownia projektowa F11 (2).jpg

Pracownia projektowa F11

jpg 1,1 MB
pobierz
Pracownia projektowa F11 (3).jpg

Pracownia projektowa F11

jpg 842,4 kB
pobierz
Pracownia projektowa F11 (4).jpg

Pracownia projektowa F11

jpg 1,1 MB
pobierz
Biblioteka Książąt Czartoryskich – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie to jedenz najcenniejszych skarbów polskiego dziedzictwa i jedna z najstarszych polskich bibliotek rodowych. Zgromadzona kolekcja, licząca niemal 250 tysięcy obiektów, jest bezcennym świadectwem historii Polski, rozwoju świata, źródłem wiedzy o różnych aspektach życia kulturalnego i społecznego. 

Projekt rozbudowy i modernizacji Biblioteki Książąt Czartoryskich to niezwykle ważne przedsięwzięcie dla naszego muzeum. Dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021–2027 (FEnIKS) powstanie nowoczesne centrum nauki i kultury. 

Ogólne informacje o Projekcie: 

Termin realizacji: marzec 2024 r. – marzec 2028 r.
Całkowity koszt Projektu: 56 194 788,50 zł
Dofinansowanie w ramach Programu FEnIKS 2021–2027, PRIORYTET VII: Kultura, Obszar 1: Rozwój infrastruktury kultury (zabytkowej i niezabytkowej).:37 181 150, 41 zł 

Cel projektu: MODERNIZACJA BUDYNKU I OCHRONA ZBIORÓW
Remont i rozbudowa Biblioteki umożliwi MNK spełnienie niezbędnych warunków pozwalających na należyte wywiązywanie się z obowiązków wobec zbiorów bibliotecznych, tj. gromadzenie, opracowanie, ochrona, przechowywanie oraz udostępnianie i upowszechnianie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Cele planowanych działań realizowanych w okresie trwałości projektu:
Budowanie nowej publiczności, która dotychczas nie korzystała z zasobów Biblioteki Czartoryskich, poszerzenie grup docelowych.
Upowszechnianie zbiorów Biblioteki Czartoryskich poprzez akcje kulturalne oraz wydarzenia cykliczne zwiększające zaangażowanie publiczności.
Stworzenie nowego miejsca transferu wiedzy i umiejętności na mapie Krakowa.
Zwiększenie dostępności oferty dla osób narażonych na społeczne wykluczenie.

Zadania realizowane w ramach Projektu obejmują:
Prace konserwatorskie i restauratorskie przy budynku – roboty budowlane
Nadzór
Działania informacyjno-promocyjne
Zakup sprzętu lub wyposażenia
Konserwacja zabytków ruchomych, księgozbiorów lub muzealiów
Digitalizacja zabytków ruchomych, księgozbiorów, muzealiów oraz ich udostępnienie on-line
Zarządzanie projektem – koszty pośrednie
Przygotowanie projektu – koszty pośrednie
Podnoszenie kompetencji kadr beneficjenta
Działania edukacyjne podnoszące świadomość ekologiczną społeczeństwa
Działania związane ze współpracą z partnerami z innych państw.

Grupy docelowe:
-turyści krajowi i zagraniczni,
-mieszkańcy Krakowa i Małopolski,
-uczniowie,
-emeryci, renciści i osoby z niepełnosprawnościami,
-osoby pracujące,
-studenci i wykładowcy kierunków humanistycznych jak: historia (w tym specjalizacja archiwalna czy kierunek archiwistyka, zarządzanie
dokumentacją i infobrokerstwo), historia sztuki, studia filologiczne,
bibliotekoznawstwo, muzeologia,
-stowarzyszenia, towarzystwa i koła naukowe,
-nauczyciele szkół różnych szczebli (podstawowych, ponadpodstawowych, wyższych),
-pracownicy muzeów, instytucji kultury, bibliotek, archiwów, urzędów.

Więcej informacji na temat projektu: https://mnk.pl/artykul/projekt-biblio...

________________
Całkowity koszt Projektu: 56 194 788,50 zł
Dofinansowanie w ramach Programu FEnIKS 2021-2027: 37 181 150, 41 zł 
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

[AD]„Biblioteka Książąt Czartoryskich–rozbudowa i przebudowa oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie”

Źródło: YouTube
Biblioteka Czartoryskich, Oddział MNK, fot_ studio Pion (1).jpg

Biblioteka Czartoryskich, Oddział MNK, fot studio Pion

jpg 6,4 MB
pobierz

Powiązane publikacje

Kontakt dla mediów

Izabela Rak

rzeczniczka prasowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

Aleksandra Suchońska

stażystka ds. PR

Muzeum Narodowe w Krakowie